کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده‌است. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های ملی شده‌اند. کارت هوشمند ملی، یک کامپیوتر ساده و کوچک است که با اتصال به یک کارتخوان، می‌توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد.

 

امکانات

با پیاده‌سازی طرح کارت هوشمند ملی، این امکان فراهم می‌شود که خدمات به روشی ساده، سریع و با کیفیت بالاتر به مردم ارائه شوند. این موضوع می‌تواند موجب بهبود سطح کیفی زندگی مردم و بالا بردن سطح رضایت مردم از دولت شود. اطلاعات درون کارت هوشمند ملی به‌صورت رمزنگاری شده نگهداری می‌شوند که خود کارت از دسترسی‌های غیرمجاز به آن جلوگیری می‌کند.

سازمان ثبت احوال مهلت ثبت نام شهروندان ایرانی برای تهیه کارت ملی هوشمند را تا پایان سال 97 تمدید کرد و پس از آن نسبت به این موضوع اقدامی نکرده است.

 

مراحل ثبت درخواست

برای تهیهٔ کارت هوشمند ملی، هر شخص باید ابتدا به سایت ncr.ir مراجعه و فرم مربوطه را آنلاین پر کرده و ۲۰۰۰۰۰ ریال از طریق کارت بانکی بصورت اینترنتی بپردازد. سپس بعد از تأیید از سوی ثبت احوال، شخص می‌تواند اقدام به نوبت‌گیری برای تکمیل ثبت نام کنند. در تکمیل ثبت نام بعد از اخذ ۱۰۰۰۰ تومان تمامی آثار انگشت در سیستم ثبت می‌شود، همچنین از متقاضی عکس سیاه سفید گرفته می‌شود و ثبت نام تکمیل می‌گردد. چنانچه افراد فاقد اثر انگشت باشند، مراکزی تعبیه شده که به روش ساده‌تری عملیات ثبت انجام شود.

 

کاربرد‌ها

شناسایی شخص و تصدیق هویت

وجود عکس و اثر انگشت الکترونیکی صاحب کارت

امضای دیجیتال

ثبت اطلاعات محرمانه با ضریب اطمینان بالاتر

انتخابات

 

مشکلات اجرای طرح

➖ اجرای طرح پیش از ایجاد بستر‌های لازم در همه مناطق کشور

➖ عدم اطلاع‌رسانی کافی در خصوص ثبت نام اولیه و سوءاستفاده دفاتر خدمات اینترنت از بی‌اطلاعی مردم

➖ تغییرات و اصلاحات سایت و نحوه پرداخت و تهیه عکس در طول اجرای طرح که باعث سردرگمی مراجعان و مجریان شد

➖ تأخیر در برخی از دوره‌ها در صدور کارت که احتمالاً ناشی از مشکل در تهیه کارت فیزیکی از خارج از کشور بوده‌است.

 

مشکل در ثبت نام اینترنتی کارت ملی هوشمند که از تاریخ ۱۳۹۶٫۱۲٫۸ تا تاریخ ۱۳۹۶٫۱۲٫۱۱ در موقع ثبت نام و پرداخت اینترنتی هزینه۲۰ هزار تومان پرداخت می‌شده، ولی نوبت داده نمی‌شده‌است و برای یک کارت چندین بار هزینه کم می‌شده پرداخت موافق هزینه و عدم دریافت نوبت، و مشکلاتی از این قبیل…

 

منبع : تابناک