سمیرم نامش را از زمیران یا سمیران به معنی جایگاه سرد و مکان سرد برگرفته است و نیز نامش در هاله ای از روایت کهن به نام سام نریمان که درد خویش را در این مکان درمان می یابد و این ناحیه راسام آرام می نامند و یا از (سمیرامیس) ملکه بابل می آید.

این شهرستان در حدود 5224 کیلومتر مربع ، در جنوب استان اصفهان واقع گردیده است ارتفاع آن از سطح دریا 2500 متر و بلندترین نقطه آن قله معروف دنا با 4409 متر ارتفاع می باشد(که به بام ایران معروف است) و آب و هوای شهرستان معتدل کوهستانی است.

 

وجود جاذبه های منحصر به فرد طبیعی و به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و شرایط زمین خوب و مساعد مناظر دیدنی یا رودخانه های جاری و چشمه سارهای خروشان تبارک ا... احسن الخالقین را به زبان هر بیننده ای جاری می کند. از معروفترین صنایع دستی این شهرستان نمد را می توان نام برد، که به دست چیره دستان سمیرمی تولید می گردد.

 

گفتنی است دو تن از مشاهیر سمیرم در عالم علم و هنر همواره مورد احترام بوده و می باشند (حکیم جهانگیرخان قشقائی) عالم دینی و (شیخ حبیب ا... فضائلی) استاد مسلم خوشنویسی که کتیبه های حرم امیرالمومنین امام حسین(ع) و مشهد مقدس به خط ایشان متبرک شده است. ازوزرای معروف سلجوقیان نام (کمال الملک وزیر علی سمیرمی) به کرات در تاریخ آن زمان آمده است ،که از وی آثاری مانند موزه مردم شناسی شهرستان سمیرم به جای مانده است .

 

محورهای طبیعی و گردشگری

محور مرکزی

آبشار بزرگ سمیرم ، پارک فرهنگی – تاریخی – طبیعی تخت قراچه محور شمال ، روستای ورق ، رودخانه حسین آباد محور شمال غربی ، امامزاده زیدبن العلی ، چشمه ناز (ونک) ، امامزاده معصومه خاتون ، سد کمانه ، منطقه چالفقا محور جنوب غربی ، منطقه آب ملخ (چشمه سلیمان) ، آبشار بی بی سیدان ، روستای سیور ، روستای خفر – آبشار خفر ، سد حنا ، چشمه بابا زرنگ کمه محور جنوب ، چهل چشمه پادنا ، غار دنگزلو ، کمپ عشایری مرروک  

 

جاذبه های فرهنگی ، تاریخی

موزه مردم شناسی شهرستان سمیرم ، حمام خواجگان ، آسیابهای آبی ، میل های سنگی ، قلعه سنگی (مختار)

 

مجموعه فرهنگی تاریخی و طبیعی تخت قراچه

 

به علت بافت طبیعی و صخره ای ووجود آبشارهای فصلی و مسیر رودخانه ها پوشش گیاهی مناسب وجود کنده ها ( دخمه های تاریخی و باستانی) همچنین آثار بجا مانده از آسیابهای آبی قدیمی و چشم انداز بسیار زیبای سمت جنوب و دیده شدن قله های پوشیده از برف دنا هر گردشگری را به وجد می آورد.

 

جامعه عشایری

یکی از ویژگیهای اقتصادی این منطقه، جامعه عشایری ساکن در سمیرم است. عشایر از ایل قشقایی هستند. تولید صنایع دستی از مهمترین محصولات عشایر است. مهمترین صنایع دستی شهر سمیرم نمد و عشایر عبارتند از: قالی و قالیچه، زیلو، جاجیم، گلیم، کلاه، دستکش، خورجین، پشتی و کیف که مواد اولیه این صنایع پشم گوسفند – موی بز – پوست گوسفند و بز است.

 

آبشار بزرگ سمیرم

آبشار بزرگ سمیرم واقع در سه کیلومتری شرق سمیرم دارای امکانات تفریحی و رفاهی ، ارتفاع آبشار در گذشته در حدود70 متر بوده که در اثر فرسایش عوامل طبیعی از ارتفاع آن کاسته شده و در حال حاضر حدود 32 متر ارتفاع دارد .