مومو اسم یک عروسک زشت ژاپنی هست که این روزها در شبکه ی اجتماعی واتساپ در حال جولان دادن و قربانی گرفتن است. در حقیقت یک اکانت واتساپ است که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختر است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است.

مومو در حقیقت یک اکانت واتس اپ است که تصویر پروفایل آن، تصویری از یک دختر است که به شکل بسیار زشتی همراه با یک خنده جوکر مانند، در آمده است. در واقع تصویر پروفایل مومو فتوشاپ یا ویرایش شده نیست، بلکه تصویری از یک مجسمه از مجموعه آثار عروسک‌های نمایشگاه توکیو ژاپن است که قسمت‌هایی از آن بریده شده و تنها تصویر صورت زشت آن، در پروفایل نمایش داده شده است.

 

این موجود در افسانه‌های ژاپنی، یک موجود وحشتناک و پرنده است که طبق افسانه ها، گاهی اوقات اقدام به دزدیدن بچه‌ها نیز می‌کرده اند. تصویر مومو اولین بار در اینستاگرام فردی به نام ناناکو که یک عروسک ساز است منتشر شد و پس از آن به شهرت جهانی دست یافت.

 

چالش مومو از کجا شروع شد؟

اما داستان خطرناک شدن Momo از فیس بوک آغاز گردید. پس از معرفی و مشهور شدن این مجسمه، در یک گروه فیس بوک، کاربران برای ایجاد ارتباط با یک شماره ناشناس به چالش کشیده شدند. برخی از آن‌ها چنین بیان می‌کردند که اگر پیامی را برای مومو ارسال کنند، مومو پاسخ آن‌ها را با تصاویری وحشتناک، خشونت آمیز و حتی تهدید می‌دهد.

 

با توجه به مواردی که ذکر شد، بنظر می‌رسد چالش مومو تنها با یک پیام آغاز خواهد شد و فرستنده پیام نمی‌تواند پایانی برای آن در نظر بگیرد.

 

این چالش با ارسال پیام به مومو آغاز می‌شود و پس از آن پیام‌های تهدید آمیز، خشونت بار و وحشتناک به کاربر ارسال می‌گردد.

 

این بازی ابتدا از آرژانتین آغاز و سپس تا ایالات متحده، آلمان، فرانسه و دیگر کشورها گسترش یافت و تاکنون خودکشی یک دختر نوجوان ۱۲ ساله را به آن نسبت می‌دهند.

 

پس از انتشار این بازی در فیس بوک، حال مومو در واتس اپ اقدام به انتشار کرده است و از طریق این پیام رسان قربانی می‌گیرد.

 

برخی از کارشناسان حوزه نرم افزاری، این چالش را حقه‌ای برای سرقت اطلاعات کاربران عنوان کرده اند و برخی دیگر نیز آن را یک چالش بیمارگونه، همچون نهنگ آبی، نامیده اند.

 

کشورهای زیادی در خصوص این چالش به خانواده‌ها و نوجوانان هشدار داده اند، پلیس ملی اسپانیا، بی بی سی نیوز در برزیل، پلیس آرژانتین و سایر مقامات کشورهایی که به نوعی درگیر این بازی شده اند، هشدارهایی را در خصوص عدم گرایش به این نوع چالش‌ها داده اند که باید آن‌ها را مورد توجه قرار داد.

 

مومو چگونه شما را در واتساپ وارد چالش می کند؟

اولین کاری که مومو انجام می دهد این است که با همان اکانت خودش که عکس پروفایل آن تصویر خودش (عروس ترسناک و مشهور ژاپنی) در واتساپ یک پیام به شما ارسال می کند و در آن پیام شما را به انجام بازی دعوت می کند. 

 

از طرفی به دلیل اینکه بخاطر شیوع کرونا، کودکان و نوجوانان بیشتری در منزل خودشان حضور دارند و به واسطه کلاسهای آنلاین مدرسه خود به موبایل و تبلت دسترسی بیشتری دارند، معمولا آنها مورد هدف قرار می گیرند. و آنها هستند که با این دعوت روبرو می شوند. از آنجایی که امروزه بازی های موبایلی و آنلاین طرفداران زیادی دارد، به همین خاطر کاربر این پیام را پیامی غیر عادی تلقی نمی کند و ترغیب می شود که وارد چالش (یا همان بازی) بشود.

 

به محض جواب دادن به پیام، مومو شما را هک می کند و بازی شروع می شود. بر اثر این هک، لوکیشن و اطلاعات شخصی شما و همچنین مخاطبینی که در گوشی خود ذخیره کرده اید و عکسها و فیلمهای خصوصی شما در دسترسی این بدافزار قرار می گیرد.

 

در مرحله ی بعدی از شما خواسته می شود که در بازی شرکت بکنید. مراحل اولیه ی این چالش خطرناک برای جذب کاربر، بسیار مهیج و جذاب طراحی شده است. به طوری که کاربر به سرعت با این بازی خو می گیرد و به نوعی علاقه مند به انجام بازی و رسیدن به مراحل بعدی می شود.

 

جالب اینجاست که شما در مراحل اولیه ی بازی همیشه برنده می شوید تا بیشتر به ادامه دادن بازی ترغیب شوید. حتی برای پاداش برنده شدن شما در هر مرحله، یک ویدیوی جذاب براتون به نمایش گذاشته می شود تا شما را به ادامه بازی تشویق کند و شما بیشتر درگیر این حس برنده شدن شوید.

 

در مراحل بعدی، وقتی که تصمیم به ترک بازی می گیرید، این بازی شما را تهدید می کند! به این صورت که عکس خصوصی شما را برای شما ارسال می کند و به شما می گوید که من (در واقع بد افزار مومو) عکس خصوصی شما را دارم و در صورتی که بخواهید بازی را ترک کنید، این عکس را به صورت گستره منتشر خواهم کرد. این کار باعث می شود که شما مجبور به ادامه ی بازی شوید.

 

در این مرحله کلیپ هایی از خودکشی و خودسوزی برای کاربر که شما هستید پخش می شود. و پس از هربار نمایش ویدیو، برای اینکه اطمینان حاصل شود که شما این ویدیو را دیده اید از شما سوالاتی مطرح می شود. مثلا می پرسد که در این ویدیو چند نفر لباس قرمز تنشان بود؟ یا اینکه چند زن و چند مرد در تصویر دیدید؟ برای همین هم کاربر باید با دقت بالا و تمرکز زیاد به تماشای ویدیو ها بنشیند. با طرح این سوالات و پاسخ صحیح شما، مومو اطمینان حاصل می کند که شما این ویدیو را دیده اید.

 

از این مراحل به بعد، مومو در هر زمانی که دلش بخواهد به شما پیام می دهد. شب و روز تفاوتی نمی کند. در هر زمانی به شما پیام می دهد مبنی بر اینکه الان مشغول چه کاری هستید؟ یا اینکه من (مومو) دارم شما را نگاه می کنم و میبینم که شما دارید چه کاری انجام می دهید. این پیام ها برای برهم زدن سیستم خواب کاربر و تحت تاثیر قراردادن روح و روان کاربر طراحی شده است. تا همراه با اضطراب و ترس به بازی ادامه دهید. ترس از افشای حریم خصوصی تان که اکنون تحت اختیار مومو قرار گرفته است.

 

مومو همچنین از لیست تماسهای گوشی شما، به فردی که بیش از همه با او تماس داشته اید دسترسی پیدا می کند و اسم آن شخص و شماره تماس او را برای شما میفرستد و به شما می گوید که اگر بازی را ادامه ندهید، این فرد را به روشی که در فیلم دیده اید خواهم کشت. و یا اینکه به سراغ خود شما خواهد آمد و شما را هم به طرز فجیعی خواهد کشت. و اینگونه با روح و روان شما بازی می کند.

 

حالا شما تصور کنید که تمام این اتفاقات برای یک نوجوان 12 ساله بیافتد! فقط خدا می داند که چه توهم و استرس و اضطرابی به آن نوجوان وارد می شود! این در حالی است که اکثر کودکان و نوجوانان به دلیل رودربایستی با پدر و مادر خودشان از مطرح کردن این چالش با آنها خودداری می کنند. و همین امر او را به سمت اقداماتی از قبیل خودکشی سوق می دهد.

 

ورود پلیس فتا به موضوع چالش مومو

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با اشاره به ارسال کلیپ‌های مومو برای برخی کاربران به خصوص دانش آموزان گفت: والدین در این خصوص دقت بیشتری داشته باشند و تهدیدات ارسال کنندگان کلیپ‌های مومو را جدی نگیرند و استرس و اضطراب به فرزندان خود منتقل نکنند.

 

وی یادآور شد: متاسفانه برخی خانواده‌ها در پی ارسال پیام‌ها و کلیپ‌های چالش مومو برای فرزندانشان به جای راهکارهای فنی و صحبت کردن با آن‌ها نگرانی بیشتری به فرزندان خود منتقل کرده و باعث ایجاد اضطراب در فرزندانشان شده‌اند.

 

سرهنگ رجبی از والدین و معلمان خواست: به هیچ وجه دانش آموزان را به استفاده از پیام رسان‌های خارجی برای آموزش مجازی هدایت نکنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند و در صورتی که به هر دلیل نیاز به استفاده از بستری دیگر غیر از برنامه شاد بود از پیام رسان‌های داخلی استفاده کنند.

 

مردم مشکلات و موارد مشکوک در فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی cyberpolice.ir بخش فوریت‌های سایبری اطلاع دهند.

 

اکانت مومو را مسدود کنید

بنابر اعلام پلیس فتا، برای رفع مشکلات اکانت مومو در واتساپ، با مسدود کردن اکانت این بدافزار، به راحتی می توان از سد این مشکل عبور کرد و از شر مومو خلاص شد.