آبشار آب ملخ سمیرم جزء محبوب‌ترین دیدنی های سمیرم به شمار می‌رود که با ویژگی‌های منحصر به فرد و قرارگیری در منطقه‌ ای خوش آب و هوا ، طرفداران زیادی دارد. این آبشار در 60 کیلومتری سمیرم و در نزدیکی روستای آب ملخ قرار دارد و یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی اصفهان است که به دلیل قرارگیری تخته سنگی بزرگ در مسیر رودخانه به وجود آمده است.

آنچه آبشار آب ملخ را به آبشاری عجیب و غریب تبدیل کرده است ، ترکیبات خاص آب آن است که خاصیت آفت کشی دارد و مردم محلی از آن به عنوان آفت کشی طبیعی برای مقابله با هجوم ملخ‌ها برای مزارع خود به خصوص مزارع گندم ، استفاده می‌کنند.

 

چشم‌انداز زیبای منطقه و هوای خنک آن فرصت خوبی فراهم می‌کند تا به پیاده‌روی و عکاسی و استراحت بپردازید و روزی سرشار از نشاط برای خود بسازید. افسانه‌ها و داستان‌ های زیادی درباره آبشار آب ملخ در بین مردم محلی وجود دارد ، برخی آن را تخت سلیمان می‌نامند و معتقدند محل استراحت حضرت سلیمان بوده است و برخی نیز باور دارند که برای انتقال آب این رودخانه به نقاط دیگر برای نابود کردن ملخ‌ها ، نباید ظرف آب را بر زمین بگذارند ، چون در صورتی که ظرف به زمین برخورد کند ، پرندگان سیاه به منطقه هجوم می‌آورند؛ البته این‌ها تنها باورهای عامه است و پایه و اساس علمی ندارد.

 

ضمناً آبشار آب ملخ سمیرم به گونه‌ ای شکل گرفته که پرتگاهی در آن وجود دارد و توصیه می‌شود هنگام رفتن به بالای آبشار احتیاط و دقت را فراموش نکنید. بهترین زمان بازدید از آبشار آب ملخ سمیرم ، نیمه اول سال به خصوص بهار است ، چرا که هم هوا بسیار دلپذیر است و هم طبیعت تمام زیبایی‌هایش را نمایان می‌کند. /علاالدین