خانه مجیری مربوط به اواخر دوره قاجار - اوایل دوره پهلوی است و در خمینی شهر ، محله اندوان ، خیابان شریعتی جنوبی واقع شده است. این اثر در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۵۷۷ ، به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خانه مجیری‌ها متعلق به حاج ابوالحسن مجیری (متوفی به سال ۱۲۸۶قمری ) یکی از تجار معروف توتون و تنباکو در زمان سلطنت ناصرالدین شاه است.

اتاق‌ها و فضای اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری و کاشی کاری است. شومینه ی خانه با گل‌های زیبا نقاشی شده که حاکی از ذوق فراوان نقاش است. زیر زمین بزرگی در زیر فضای سفره‌خانه وجود دارد که از طریق نورگیرهای مشبک ، از حیاط خانه نور می‌گیرد.

 

خانه سرتیپ سدهی نیز با یک قرن قدمت از همین دست بناهاست. این خانه بازگو کننده فرهنگ زیست نیاکان ماست و بیانگر جایگاه و حرمت خانواده در میان ایرانیان. معماری آن بومی است و منطبق بر باورها و اعتقادات ما ، بطوریکه اهل خانواده در آن احساس آرامش کنند و به دور استراحت همسایه‌ها و تسلط چشم نامحرم زندگی کنند. این خانه‌ها به شکلی طراحی شده اند که علاوه بر صاحبخانه ، میهمانان نیز در آن احساس راحتی کنند. تأمین روشنایی ، گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر از طریق عوامل طبیعی همچون نور خورشید و جریان هوا بوده است. / اصفهان امروز