این دریاچه پس از ساخت سدی بر روی رودخانه‌ ای به نام حنا تشکیل شده است. سدی که سال 1373 ، در سی کیلومتری شهرستان سمیرم توسط وزارت نیرو ساخته شد. رودخانه حنا ، یکی از سرشاخه‌های رود کارون به شمار می‌آید و سدی که بر روی آن ساخته شده در تنگه‌ ای به همین نام قرار گرفته است. این سد برای جلوگیری از هدررفت منابع آبی و استفاده از آنها در بخش کشاورزی ، می‌تواند کمک بسیار بزرگی باشد.

در فصول مختلف سال ، عمق این دریاچه بین دو الی سی متر متغیر است ، ولی در هر صورت ، اجازه شنا را در آن نخواهید داشت. در مهرماه ، 520 هکتار و در اسفند 890 هکتار ، مساحت دریاچه سد حنا سمیرم است و تا 50 میلیون متر مکعب آب در آن جای خواهد گرفت. همچنین طول تاج این سد 254 متر ، طول عرض آن ده متر و ارتفاع سد نیز 35 متر است.

 

7 گونه ماهی استخوانی بومی و 2 گونه ماهی پرورشی در این دریاچه زیست می‌کنند. علاوه بر ازدیاد ماهیان ، در اطراف این سد پوشش گیاهی نیز به طور قابل توجهی تغییر پیدا کرده است و اطراف آن می‌توانید به تماشای این پوشش گیاهی بنشینید. علاوه بر تمام اینها ، پرندگان زیادی در این منطقه خوش آب و هوا تجمع می‌کنند و می‌توانید از صدای نغمه‌هایشان لذت ببرید.