چشمه ناز ونک سمیرم با طبیعت زیبا ، کم نظیر و دلنشین ، چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. وجود چشمه جوشان ، رودخانه ، کوه های سربه فلک کشیده و درختان چنار ، بید و صنوبر ، زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است. چشمه ناز دارای چشمه پرآب و جوشانی است که رودخانه چشمه ناز را تغذیه می کند.

این گوهر ناب طبیعی در 36 کیلومتری شهر سمیرم و در 6 کیلومتری جنوب غربی شهر ونک قرار دارد. این چشمه زیبا با جلوه ای خاص ، کمر کوه 2000 متری را به دو نیمه مساوی تقسیم می کند.

 

کوه دالان ونک به ارتفاع 3492 متر در فاصله حدود 30 کیلومتری غرب سمیرم قرار دارد. شهر ونک و چشمه ای زیبا موسوم به چشمه ناز در دامنه های شمالی آن واقعند. آب این چشمه پس از پیوستن به رودخانه ای کوچک ، کمی بعد به رودخانه پر آب موسوم به آب ونک می ریزد. این رودخانه به سمت دشت ارمند پیش می رود تا در آنجا به کارون ملحق شود.

 

به خاطر وجود آب پر برکت این چشمه ، اطراف آن از پوشش گیاهان مختلف پوشیده شده است و منطقه‌ی فوق‌العاده سرسبزی را ایجاد کرده است که در نوع خود بی‌نظیر است.

 

شهرداری شهر ونک نیز با ایجاد زیرساخت های گردشگری ، هرساله گردشگران زیادی را به این منطقه می کشاند. چشمه ناز جزو چشمه های آب معدنی سمیرم است که آبی خنک و گوارا دارد.